Student's Awards

2022

The Dance Society (TDS) 2022

- Category 2

6th Prize

 

- Category 3

1st & 7th Prize

 

- Category 4

Finalist & 4th Prize

2021

World Ballet Competition (WBC)

- Top 4 in Introductory

- Finalist

Ballet Grand Prix Vienna

- Future Talent Award

Asian Grand Prix International Ballet Competition 2021 Hong Kong

- Performance A Division Classical Ballet Solo

  Silver medal

Asia Pacific International Arts Festival

- Gold award

The Great Indian Ballet Competition 4th Edition (GIBC)

- Junior Category

Ranked 1st

- Classical Ballet Juniors

2nd Prize

8th World Art Ballet Competition

- Grand Prix Semi-Finals Live Streaming

(Manila Philippines)

Classical Group A - 3rd Place

Canaan Dance Virtual Ballet Challenge

- 2 Silver award

- 1 Bronze award

- Encouragement award

International Dance Talent Competition Italy Semi - Final 2021

- Classical Ballet Solo Junior 1 - Top 25

Asia Open Dance Championship

- 1 Gold award Top Scorer

- 2 Silver award

Ultimate Dance League Competition 2021

- Ultimate Gold Award in Ballet

- Silver Award in Ballet

- Ultimate Dance Award

- Audience Choice Award

Youth Arts Festival (YAF) 2021

- 8  Gold Award

- 10 Silver Award

- 12 Bronze Award

- Potential Award

- Encouragement Award

YAGP 2021 International virtual Final

- Junior Contemporary Top 12

- Junior Ballet Top 24

Sibiu Dance Competition

- 1st Place in Pre- Competitive

World Ballet Grand Prix Singapore 2021

- INTER108 Pre Junior A Jury Encouragement Award

- INTER214 Pre Junior A Silver Award

- INTER404 Junior B Gold

- INTER406 Junior B Gold

- INTER405 Junior B Silver

- INTER601 Senior B Silver

- INTER602 Senior B Bronze

- INTER404 Cash Prize Award SGD $300

Asia Ballet Academy Online Ballet Competition

- Most Inspiring Award

- Best Choreography Award

- Most Creative Award

- Best Interpretation Award

Singapore Challenge Cup Dance Competition

- Silver Award

2020

Miami International Ballet Competition 2020

Jaime Teoh

- 2nd place in pas de Deux division 

Claudia Anne Loh Yi Ling

- 3rd place in solo division 4

Gaynor Minden Ambassador 2020

-- Jaime Teoh

Star Canaan Dance Online Ballet Competition 2020

- Gold medal in Toddler division

- 6th place in Primary B division

- 9th place in Primary B division

- 13th place in Primary B division

- 14th place in Primary B division

- Encouragement Award in Primary B division

- Gold medal in Junior A division

- Silver medal in Junior A division

- Gold medal in Junior B division

- 4th place in Junior B division

- Gold medal in Senior division

- Silver medal in Senior division

- Silver medal in Senior division

- Silver medal in Contemporary Kids division

- Encouragement Award in Contemporary Teens division

- Silver medal in Contemporary Adults division

- Bronze medal in Duo/Trio-Contemporary Teens division

- Outstanding Performance Award (with overall highest score

 

Pre-professional Ranking Awardees :

- 1st place in Primary A1 division

- 4th place in Primary A2 division

- 16th place in Primary A2 division

- 1st place in Junior B division

- 1st place in Senior division

- 3rd place in Senior division

 

Scholarship :

Lim Ern Qi, Angel

- Arts Ballet Theatre of Florida, Summer Intensive Program

- Elmhurst Ballet School, Summer Intensive Program

- Houston Ballet Academy, Summer Intensive Program

- Free entry to Miami International Ballet Competition 2021

- Soki Ballet International, Virtual Online Class 2020

- The Harid Conservatory, Summer Intensive 2021

- Vladimir Issaev School of Classical Ballet, tuition scholarship

 

Jaime Teoh Jia Qi

- Arts Ballet Theatre of Florida, Summer Intensive Program

- Ballet Center of Fort Worth, Summer Intensive Classes

- Free Entry to Japan Ballet Competition

- The Ballet West Academy, Summer Intensive 2021

- The Harid Conservatory, Summer Intensive 2021

Kyra Wong Xin Yue

- Arts Ballet Theatre of Florida, Summer Intensive Program

- Free entry to Miami International Ballet Competition 2021

Karen Teh Ker Rhen

- Ballet Center of Fort Worth, Summer Intensive Classes

Claudia Anne Loh Yi Ling

- Ballet Center of Fort Worth, Summer Intensives

Esther Feng Xing Yi

- Ballet Center of Fort Worth, Summer Intensives

Asako Shigematsu

- Free entry to any SCDIBC

- CISCA Summer Intensive

Robey Lim Jing Tung

Sharlene Chua Wui Ann

Kaylee Yang Ying Tsze

Aiko Sophia Danis

Yua Sakakibara

- CISCA Summer Intensive

Hafeezah Hawa

Carmen Wong Ching Li

- Harriet Performing Arts Center, tuition scholarship

RAD Exam 2019/2020

Distinction :

- Kimberley Chung Advanced 1 & Grade 8

- Judith Lim Advanced 1 & Intermediate & Grade 8

- Caitlin Lung Intermediate & Grade 8

- Karen Teh Advanced 1 & Intermediate & Grade 8

- Esther Feng Advanced 2

- Jaime Teoh Advanced 2

- Valenie Woo Grade 8

- Aiko Danis Grade 8

- Ava Harris Intermediate

World Ballet Competition 2020

- Introductory: Top 4
- Scholarship - Summer Intensive 2022, by Cheng Ballet Academy
- Scholarship - Summer Intensive 2022, by Master Ballet Academy
- Scholarship - Summer Intensive 2022, by Teatrul de Balet Sibiu (Romania)
- Scholarship - Pre Pro Summer Intensive and 2021 Summer Training Program, by Elite Classical Coaching
- Scholarship - Summer Intensive 2022, by New England Movement Arts

2019

Miami International Ballet Competition 2019

Jaime Teoh

- 100% Scholarship from the Harid Conservatory

Lydia Wong

- Scholarship to the Arts Ballet Theatre of Florida 

- Bronze Medal of Division 3

TDS Competition 2019

Lydia Wong Hui Lin

- 2nd place 

- The Dance Society of Malaysia Award 

Esther Feng Xing Yi

- Consolation Winner

Sharlene Chua Wui Ann

- Consolation Winner 

Lim Ern Qi

- 2nd place

- Singapore Ballet Academy Workshop 

Tan Qian Hui

- Consolation Winner 

Eleanor Inn Rei Shuen

- 1st place 

- Singapore Ballet Academy Workshop

Thai Khai-Le

- Encouragement Award 

 

Sharlene Chua Wui Ann

- Singapore Ballet Academy Workshop 

Chung Min Yi

- Encouragement Award 

Our academy has been awarded the most number of prizes amongst all the schools in Malaysia.

Star of Canaan Dance International Ballet Competition 2019 Hong Kong

Toddler - 1st place (Gold Medal)

Junior B - 1st place (Gold Medal)

Contemporary Teens - 5th place , 6th place and 9th place

Taiwan International Youth Dance Festival Summer Intensive

Indonesia Intensive Ballet Training 2019 from Marlupi Dance Academy

Free Entry to Japan Ballet Competition Grand Championship

Tuition scholarship to Soki Ballet International

Free Entry to Korea International Ballet Competition

Free Entry to World Ballet Grand Prix - New York

Ballewear Ambassador Award

Get The Beat Kuala Lumpur 2019

Lim Ern Qi .

- Champion in Teen division

- 2nd place in Solo (13&U Ballet)

 

Kyra Wong

- 3rd place in Junior division

- 3rd place in Solo (12&U Ballet)

 

Karen Teh

- 2nd place in Solo (14&U Ballet)

 

Yap Yi Ki

- 4th place in Solo (10&U Ballet)

 

Tieo Mei Jie 

- 5th place in Solo (11&U Ballet)

Star of Canaan Dance International Ballet Competition 2019 Malaysia

- Bronze medal in TO Ballet Division

- Bronze medal in PA2 Ballet Division

- Gold Medal in PB Ballet Division

- 8th place in PB Ballet Division

- Silver medal in JA Ballet Division

- 4th Place in JA Ballet Division

- Bronze Medal in JB Division

- Gold Medal in SN Division

- Bronze Medal in SN Division

- Gold Medal in CK contemporary Division

- 4th Place in CK contemporary Division

- Silver Medal in CT contemporary Division

- 6th Place in CT contemporary Division

- 7th Place in CT contemporary Division

- Silver Medal in CA contemporary Division

- Gold Medal in Ensemble Division

- Outstanding Choreography Award

- Outstanding Performance Award

- 50% scholarship to Taiwan International Youth Dance Festival 2020

- 100% scholarship to Hong Kong International Youth Dance Festival 2020

- Free Entry to American Dance Awards

- Tuition Scholarship to Soki Ballet School

- Free Entry to Star of Canaan Dance International Ballet Competition Hong Kong 2020

- 75% scholarship to the Summer Intensive of Kirov Academy of Ballet

- Free Entry to the Grand Championship of the Japan Ballet Competition

- Free Entry to Japan Ballet Competition

- Scholarship to Urdang International

- Free Entry to Urdang International Dance Competition

- Free Entry to Miami International Ballet Competition 2020

- 100% tuition scholarship to the summer intensive of the Arts Ballet Theatre of Florida

- Scholarship to the year round program of the Vladimir Issaev School of Classical Ballet

2018

Taipei International Ballet Grand Prix Taiwan 2018

Tan Qian Hui

- 1st place in Primary Division

- Hong Kong Youth Dance Festival Summer Intensive 2019 50% scholarship 

Lydia Wong Hui Lin

- 2nd place in Junior B Division

- University of Cincinnati CCM Dance

- 廣州芭蕾舞團 Summer intensive Full Scholarship -Hong Kong Youth Dance Festival -Summer Intensive 2019 50% scholarship

Robey Lim Jing Tung

- Outstanding Prize Award in Junior A Division

Thai Khai Le - Outstanding Prize Award in Junior B Division 

Star of Canaan Dance International Ballet Competition Malaysia 2018

Jaime Teoh, Seow Sze Yung 

- 1st place in Duo/Trio Division

Lim Ern Qi, Robey Lim Jing Tung, Kyra Wong Xin Yue

- 2nd place in Duo/Trio Division

Raphaëlle Esperance Lynette Maria Loh 

- 6th Place in Ballet Solo (Toddler Division)

Annanbelle Liew Ern Yi 

- Bronze Medal in Ballet Solo (Primary A1 Division)

Mui Ka Shing 

- 6th Place in Ballet Solo (Primary A2 Division)

- Les Pointes

Lim Ern Qi 

- 4th Place in Ballet Solo (Primary B Division)

- Cheng Ballet Academy

Wee Rou Ying 

- 6th Place in Ballet Solo (Primary B Division)

Kyra Wong Xin Yue 

- 8th Place in Ballet Solo (Primary B Division)

Chot Vyen Zyi 

- 10th Place in Ballet Solo (Primary B Division)

Jaime Teoh Jia Qi .

- Silver Medal in Ballet Solo (Junior A Division)

- was invited in the Outstanding Performance Gala

- Arts Ballet Theatre of Florida

- Asia Ballet Academy

- Cheng Ballet Academy

- Hong Kong International Youth International Dance Festival

- Japan Ballet Competition

- Marlupi Dance Academy

Lydia Wong Hui Lin .

- Silver Medal in Ballet Solo (Junior B Division)

- Asia Ballet Academy

- Hong Kong International Youth International Dance Festival

- Marlupi Dance Academy

Tey Sey Rey

- Finalist of the Senior Division

Ishra Kamiso

- was invited in the Outstanding Performance Gala 

Ng Ling Hui

- was invited in the Outstanding Performance Gala .

Lim Jing Tung

- Cheng Ballet Academy

Thai Khai Le 

- Marlupi Dance Academy